top of page
BASISTEK 1920x1080 LC_edited_edited.png

Otomasyon

BT otomasyonu, BT sistemleriyle insan etkileşimini değiştirmek veya azaltmak için tekrarlanabilir talimatlar ve süreçler oluşturmak için yazılımın kullanılmasıdır.

BST ICONS14.png

Bazen altyapı otomasyonu olarak adlandırılan BT otomasyonu, BT sistemleriyle insan etkileşimini değiştirmek veya azaltmak için tekrarlanabilir talimatlar ve süreçler oluşturmak için yazılımın kullanılmasıdır. Otomasyon yazılımı, görevleri çok az veya hiç insan müdahalesi olmadan gerçekleştirmek için bu talimatların, araçların ve çerçevelerin sınırları dahilinde çalışır. Otomasyon, BT optimizasyonu ve dijital dönüşümün anahtarıdır.Modern, dinamik BT ortamlarının her zamankinden daha hızlı ölçeklenebilmesi gerekiyor ve BT otomasyonu bunun gerçekleşmesi için hayati önem taşıyor. Ücretsiz olarak otomatikleştirmeye başlayın BT otomasyonuna neler dahildir? Teorik olarak, bu bir BT göreviyse, o göreve bir miktar otomasyon uygulanabilir. Böylece otomasyon, ağ otomasyonundan altyapıya, bulut sağlama ve standart işletim ortamlarına (SOE'ler) ve dahası, uygulama dağıtımı ve konfigürasyon yönetimine kadar her şeyle entegre olabilir ve uygulanabilir.

Otomasyon yetenekleri ve uygulamaları, konteynerler gibi belirli teknolojilere, DevOps gibi metodolojilere ve bulut, uç bilgi işlem, güvenlik, test ve izleme / uyarı gibi daha geniş alanlara genişletilebilir. BT otomasyonuna bütüncül bir yaklaşım, personelinizin elinden tekrar eden, manuel süreçler elde etmenize yardımcı olabilir. Bu, ekiplerin daha üretken olmasına, hataları azaltmasına, iş birliğini geliştirmesine ve daha anlamlı, düşünceli çalışmalara harcanabilecek zamanı boşaltmasına olanak tanır. İş sistemlerini çalıştırmak için altyapıya ihtiyacınız var ve bu altyapının kurulması gerekiyor. Eskiden bir veri merkezindeki raflar, kutular ve kablolarla ilgili olan şey, artık (çoğunlukla) yazılım tanımlı veri merkezlerinden, ağlardan ve depolamadan sanal makinelere ve konteynerlere kadar sanallaştırılmış varlıklar hakkındadır.

Şu anda yaptığımız şeylerin çoğu yazılımda tanımlanmıştır ve yazılıma geçiş, mümkün olanın ölçeğini ve kapasitesini artırmıştır. Bu hareket aynı zamanda süreçlerin kodlanmasını da verir ve zorunlu olarak gerektirir. Bu, artan maliyet bilinci ve zaman kısıtlamaları altında işletmenizin taleplerini karşılamanıza yardımcı olur. İşte otomasyon burada devreye giriyor.


Bu ortamları şablonlar aracılığıyla manuel olarak kurmak için neden zaman harcamalısınız?
Kodlama sayesinde, bu işi yapmak için takip ettiğiniz bir şablona sahipsiniz. Bunun yerine neden otomatik bir sistem bu kurallara uymasın?
İhtiyaç duyduğunuz gelecekteki duruma ulaşmak için halihazırda sahip olduklarınızdan tam olarak yararlanmak için mevcut altyapınızla ve yönetim araçlarınızla çalışan otomasyonla veri merkezinizde dağıtımları gerçekleştirin. Konfigürasyon yönetimi Tüm uygulamalar aynı şekilde oluşturulmaz. Farklı ayarlar, dosya sistemleri, portlar, kullanıcılar gerektirirler.

Temel hazırlığı otomatik hale getirdikten sonra, bu kaynaklara ne yapmaları gerektiğini söyleyebilmeniz gerekir. Uygulama ortamınızın nasıl göründüğünü bir belgede, elektronik tabloda, metin dosyasında ve hatta e-postada saklamak, uygulamalarınızı barındırmak için tekrarlanabilir, sağlam bir ortam elde etmenize yardımcı olmaz. Ve daha fazla sistem, daha fazla örnek ve daha fazla karmaşıklık kazandıkça, sistemlerin nasıl göründüğünü kaydetmenin daha iyi bir yoluna ihtiyaç duyarsınız, böylece onları etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Bu amaçla, geliştiricilerin altyapıyı (çıplak metal, sanallaştırılmış, bulut, kapsayıcılar vb.) BT ekibinizdeki herkes tarafından kolayca anlaşılabilecek bir şekilde tanımlamasına olanak tanıyan güçlü bir yapılandırma yönetimi çözümüne ihtiyacınız vardır.

Sistem yönetimi için ad hoc komut dosyalarını ve uygulamaları otomatikleştirmek ne kadar basitse, gerçek işi yapmak o kadar kolay olur. Düzenleme Büyük olasılıkla, tek bir makinede tek bir hizmeti dağıtmıyorsunuzdur. BT'niz muhtemelen bundan biraz daha karmaşıktır. Birden çok veri merkezi ve altyapı üzerinde birden çok uygulamanın yönetilmesini ve hizmet vermesini gerektirir.

Ayrıca genel, özel ve hibrit bulut dağıtımlarınız da var. Bir BT sistemi ne kadar karmaşıksa, tüm hareketli parçaların yönetimi o kadar karmaşık hale gelebilir. Birden çok otomatik görevi ve bunların yapılandırmalarını sistem veya makine grupları arasında birleştirme ihtiyacı artar. Kısaca orkestrasyon budur. Bunun da ötesinde, bu düzenlemeleri sağlam otomasyon çözümleriyle kontrol edebilirsiniz. Bu, hepsini takip etmenizi, hepsini birbirine bağlamanızı ve daha gelişmiş, otonom sistemleri kolayca çalıştırmanızı sağlar.

Uygulama dağıtımı İster uygulama dağıtımı için daha geleneksel bir yaklaşım kullanıyor olun, ister sürekli entegrasyon ve sürekli dağıtım (CI/CD) yaklaşımları kullanıyor olun, geliştirme ardışık düzenleri modern beklentileri gerçekleştirmek için sağlam, otomatik sistemlere güvenir. Başarılı uygulama dağıtımı, özellikle test aşamasında tamamen verimli bir dizi otomatik, temel görev ve yeteneklere bağlıdır.

 

Barış BAYKAN

Yönetici Ortak

1280px-OpenText_logo._edited.png
microfocus-bmc.png
BASISTEK 1920x1080 LC_edited_edited.png
bottom of page