top of page
BASISTEK 1920x1080 LC_edited_edited.png

Uygulama Performans İzleme

Günümüzün dijital ekonomisinde, bir uygulama yalnızca bir işletmenin parçası değildir - çoğu durumda bir şirketin işidir.

BST ICONS8.png

Günümüzün dijital ekonomisinde, bir uygulama yalnızca bir işletmenin parçası değildir - çoğu durumda bir şirketin işidir. Bu nedenle, performans sorunları BT ekipleri için baş ağrısı ve iş büyümesi ve karlılığı önünde önemli engeller yaratır. Dahası, kuruluşun dışında, uygulama performansına ilişkin tüketici beklentileri değişiyor.Günümüzde insanlar talep üzerine kusursuz dijital deneyimler istiyorlar ve yaşadıkları herhangi bir sorunun gerçek zamanlı olarak çözülmesi gerekiyor.

Neyse ki, bugünün teknolojisi, özellikle uygulama performansı izleme (APM) alanında, tüketici beklentileri kadar hızlı gelişiyor. Ancak bir APM çözümünün genişliğini ve derinliğini anlamak biraz zor olabilir. Bunu, uygulama performansı izlemenin temel ayrıntılarına ve BT operasyonlarını optimize etmenize ve işinizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğine genel bir bakışla düzeltelim.

Uygulama performansı izleme (APM) çözümlerini kullanan işletmeler, BT ortamlarının performans standartlarını karşılayıp karşılamadığını izleyebilir, hataları ve olası sorunları belirleyebilir ve BT kaynaklarını yakından izleyerek kusursuz kullanıcı deneyimleri sağlayabilir. En iyi APM çözümleri, BT ekiplerine uygulama performansını iş sonuçlarına bağlamanın yanı sıra performans sorunlarını son kullanıcıyı etkilemeden önce belirleyip düzeltmek için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlar ve teorik olarak ortalama çözüm süresini (MTTR) azaltır.

 

Uygulama performansı izleme, ilgili bir kavram olan "uygulama performans yönetimi" (aynı zamanda "APM" olarak da anılacaktır) ile karıştırılmamalıdır. İkincisi, izlemenin yalnızca bir parçası olduğu, performans mükemmelliğini yönetmenin daha geniş stratejisine atıfta bulunur.

Sorunların tespit edilmesine ek olarak, kapsamlı APM çözümleri, kullanıcıların yolculuklarında ne zaman ve nerede etkilendiğini ve sorunun neden ortaya çıktığını söyler - gelecekte daha hızlı ve daha proaktif çözüm için. Burası APM'nin BT ekipleri için muazzam değer sağladığı yerdir.

 

Kullanıcı yolculuğunu desteklemenin anahtarı, uygulamanızda gerçek zamanlı olarak gerçekleşen her ticari işlemin sağlığını anlamaktır. Kısacası, uçtan-uca uygulama performansı izleme şu şekilde çalışır: Uygulamalarınızın normal şekilde davranıp çalışmadığını gözlemleyerek, uyararak ve sorunun kaynağına ilişkin verileri toplayarak (uygulama, uygulama bağımlılıkları veya destekleyici altyapı) İş üzerindeki etki bağlamında veriler Uygulama ortamınızı benzer sorunları işletmeyi etkilemeden önce düzeltecek şekilde uyarlamak APM, uygulama kullanılabilirliğinde rol oynayan hemen hemen her şeyle ilgili bilgileri izler ve toplar. Ancak en kritik uygulama performansı izleme ölçümlerinden birkaçını inceleyelim: 

 

CPU Kullanımı 

Sunucu düzeyinde APM, kullanımın uygulama performansını etkilemediğinden emin olmak için CPU kullanımına, bellek taleplerine ve disk okuma / yazma hızlarına bakar.

 

Hata Oranları

Yazılım düzeyinde APM, uygulama performansının ne sıklıkla düştüğünü veya başarısız olduğunu izler. Örneğin, web istekleri bir hatayla sona erdiğinde veya bir veritabanında arama yapmak gibi bellek yoğun işlemler sırasında.

 

Yanıt Süreleri

Ortalama Yanıt Süresi, hızın uygulama performansını etkileyip etkilemediğini gösteren metriktir.

 

Örnek Sayısı 

Esnek, bulut tabanlı uygulamalar için, herhangi bir anda kaç sunucu veya uygulama örneği çalıştırdığınızı bilmeniz gerekir. Otomatik ölçeklendirmeyi destekleyen APM çözümleri, uygulamanızı kullanıcı talebini karşılamak için uygun maliyetli bir şekilde ölçeklendirebilir.

 

İstek Oranları

Bu metrik, uygulamanızın ne kadar trafik aldığını ölçer - ani artışlar, hareketsizlik veya eşzamanlı kullanıcı sayısı.

 

Uygulama Kullanılabilirliği / Çalışma Süresi

Uygulamanızın çevrimiçi ve kullanılabilir olup olmadığını izleyen bu metrik, çoğu kuruluşun SLA'larla uyumluluğu kontrol etmek için kullandığı metriktir.

 

Müşteri Memnuniyeti

Muhtemelen en önemli ölçü, kullanıcıların deneyimleri hakkında ne düşündükleridir. APM, izleme siloları boyunca verileri tek bir doğruluk kaynağında ilişkilendirerek, BT uzmanlarına bireysel olay günlükleri üzerinden arama yaparken veya sentetik monitörler oluştururken bir ton manuel zaman kazandırır.

 

Taner AKDEMİR

Uygulama Performans İzleme ve Yazılım Takım Lideri

INSTANA PNG.png
vendors_Uygulama Perf Izleme.png
vendors_Uygulama Perf Izleme.png
BASISTEK 1920x1080 LC_edited_edited.png
bottom of page